Şaİr Sezaİ Karakoç İl Genelİ Yarışma
English Version  click here ​​​​​​​​​​​​​​
KATILIM BELGESİ
KATILIM BELGESİ
Aydın İl Müdürlüğü ve Adnan Menderes Üniversitesi iş birliği ile düzenlenen "Sezai Karakoç'la Hayatın Öznesi" adlı resim yarışmasında ikinci olarak; Aydin İl Milli Eğitim Müdürü Seyfullah Okumuş tarafından takdim edilen ödülü almaktan gurur duydum.
ESERİN İZAH BROŞÜRÜ
“Sezai Karakoç'la Hayatın Öznesi“ resmimi yaparken ne düşündüyordum, ne anlatmaya çalıştım
BASINDA
Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Adnan Menderes Üniversitesi İletişim Fakültesi arasında düzenlenen "Sezai KARAKOÇ'la Hayatın Öznesi" konulu resim yarışmasında okulumuz Grafik ve Fotoğrafçılık Alanı  11.sınıf öğrencimiz Anisa Özalp İl 2.si olarak okulumuza büyük gurur yaşattı. Öğrencimiz Adnan Menderes Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi eski Devlet Bakanı Sayın Prof.Dr.Yüksel YALOVA'nın katılımı ile İl Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenlemiş olduğu törenle katılım ve başarı belgesini aldı. Öğrencimizi ve destek sağlayan öğretmenlerimizi tebrik ediyoruz.
İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Seyfullah OKUMUŞ ve Eski Devlet Bakanımız Sayın Yüksel YALOVA'nın katılımlarıyla düzenlenen törende müdürlüğümüzce yapılan "Sezai KARAKOÇ'la Hayatın Öznesi" resim yarışmasında dereceye giren öğrencilerimiz ödüllendirildi. Lise öğrencilerimizin Şair Sezai Karakoç'u ve şiirlerini anlayabilmesini sağlamak, şairin eserlerini unutulmaz kılmak ve hissettiği duyguların resmedilmesini sağlamak amacıyla düzenlenen resim yarışmasında yaptıkları birbirinden güzel resimler ile dereceye giren öğrencilerimiz Melike AKBAŞ, Anisa ÖZALP ve Eda KALMAZ'ı tebrik eden İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın OKUMUŞ, çalışmalarda emeği geçen öğretmenlerimize de teşekkür ederek başarılarının devamını diledi. Eski Devlet Bakanımız Sayın Yüksel YALOVA, merhum Sezai Karakoç'un özellikle genç nesiller tarafından anlaşılmasına ve özümsenmesine verdiği öneme değinerek öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi ayrı ayrı tebrik etti. Yarışmada dereceye giren öğrencilerimizin hediyelerini de alan eski Devlet Bakanımız Sayın Yüksel Yalova'ya değerli üstad Sezai KARAKOÇ'un ve eserlerinin gençlerimiz tarafından anlaşılması ve yaşatılması adına sağladığı desteklerden dolayı ayrıca teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Resimlerinde üstad Sezai Karakoç’u anlattılar
Şair ve yazar Sezai Karakoç'un eserleri, Aydınlı öğrencilerin resimlerinde hayat buldu
Kazım Yörükçe Haberi
Aydın Milli Eğitim Müdürlüğü’nce düzenlenen "Sezai Karakoç'la Hayatın Öznesi" resim yarışmasında dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi. Törene İl Milli Eğitim Müdürü Seyfullah Okumuş ve eski Devlet Bakanı Yüksel Yalova katıldı.
Lise öğrencilerinin Şair Sezai Karakoç'u ve şiirlerini anlayabilmesini sağlamak, şairin eserlerini unutulmaz kılmak ve hissettiği duyguların resmedilmesini sağlamak amacıyla düzenlenen resim yarışmasında yaptıkları birbirinden güzel resimler ile dereceye giren öğrenciler Melike Akbaş, Anisa Özalp ve Eda Kalmaz'ı tebrik eden İl Milli Eğitim Müdürü Okumuş, çalışmalarda emeği geçen öğretmenlere de teşekkür ederek başarılarının devamını diledi.
HEDİYELER ESKİ BAKANDAN
Eski Devlet Bakanı Yüksel Yalova, merhum Sezai Karakoç'un özellikle genç nesiller tarafından anlaşılmasına ve özümsenmesine verdiği öneme değinerek öğrencileri ve öğretmenleri tebrik etti. Okumuş, yarışmada dereceye giren öğrencilere hediyelerini de alan eski Devlet Bakanı Yüksel Yalova'ya, yazar ve şair Sezai Karakoç'un ve eserlerinin gençler tarafından anlaşılması ve yaşatılması adına sağladığı desteklerden dolayı teşekkür etti.
Sezai Karakoç'un eserleri, öğrencilerin resimlerinde hayat buldu
Aydın İl Milli Eğitim Müdürü Seyfullah Okumuş ve eski Devlet Bakanı Yüksel Yalova’nın katılımlarıyla düzenlenen törende ‘Sezai Karakoç'la Hayatın Öznesi’ resim yarışmasında dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi.
Aydın’da lise öğrencilerinin Şair Sezai Karakoç'u ve şiirlerini anlayabilmesini sağlamak, şairin eserlerini unutulmaz kılmak ve hissettiği duyguların resmedilmesini sağlamak amacıyla resim yarışması düzenlendi. ‘Sezai Karakoç'la Hayatın Öznesi’ resim yarışmasında Efeler Yüksel Yalova Güzel Sanatlar Lisesi öğrencisi Melike Akbaş birinci, Efeler Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Anisa Özalp ikinci, Kuşadası Mustafa Gürbüz Anadolu Lisesi öğrencisi Eda Kalmaz ise üçüncü oldu.


YALOVA’YA TEŞEKKÜR
Dereceye giren öğrencileri tebrik eden İl Milli Eğitim Müdürü Seyfullah Okumuş, çalışmalarda emeği geçen öğretmenlere de teşekkür ederek başarılarının devamını diledi. Eski Devlet Bakanı Yalova ise merhum Sezai Karakoç'un özellikle genç nesiller tarafından anlaşılmasına ve özümsenmesine verdiği öneme değinerek öğrencileri ve öğretmenleri ayrı ayrı tebrik etti. Yarışmada dereceye giren öğrencilerin hediyelerini de alan eski Yalova'ya, Karakoç’un ve eserlerinin gençler tarafından anlaşılması ve yaşatılması adına sağladığı desteklerden dolayı teşekkür edildi.
YAPARKEN
AÇILAR
AŞAMALAR
DEKORATİF
Sezai Karakoc Izahlar

Sezai Karakoc Izahlar

Sezai Karakoç’un çocukluğu nar bahçelerinde geçtiği için onu temsilen çizdim. Aynı zamanda şiirlerinde nar vurgusunu görebiliriz.

 “Ellerin, ellerin ve parmakların Bir nar çiçeğini eziyor gibi…” Mona Roza şiirinden
Resmin arka fonundaki sarı el yazısı sayfalar Sezai Karakoç’un el yazmalarını temsil ediyor.
Sezai Karakoç’un onların abileri olduğu "Yedi Güzel adamı" anlatan Cahit Zarifoğlu’nun kitabının orijinal kapağı
. Gaziantep’deki okul yıllarından orjinal karneleri. Hem babasının ismi olan Yasin'i ve Osmaniye’li olduğunu belirtiyor.
Uçan bir beyaz kuş. Hem şiirlerinde geçen kuşu ve ahirete intikal giden ruhunuda temsil ediyor.

 “Kuşlar uçar senin gönlünü taklit için” Mona Roza şiirinden
Beyazlı Kadın: Kavuşamadığı muhacir kızı Muazzez Akkaya’yı temsil ediyor.
 “Artık inan bana muhacir kızı
  Dinle ve kabul et itirafımı” Mona Roza şiirinden
Yeşillik ve keçi yolu hayat yolunu temsil ediyor
Tek Gül manasında Mona Roza yazısı meşhur şiirianin ismi.
Yine önemli şiirlerinden “Sürgün Ülkeden Başkentler Başkentine “ bir kısım: 
 “Gözlerin
 Lale Devrinden bir pencere
 Ellerin
 Baki'den Nefi'den Şeyh Galib'den
 Kucağıma dökülen
 Altın leylak”
Dünyada sadece Şanlıurfa'da yetişen Karagül ve aynı zamanda Mona Roza şiirinde geçen siyah ve ak gül
 “Ah, senin yüzünden kana batacak
 Mona Roza siyah güller, ak güller”
Diriliş'teki fikri coğrafya öncelikle Sezai Karakoç'un kendi imzası ve takma adlarla yazdığı yazılarla şekillenmiştir. Yedi güzel adamın isimleri DİRİLİŞ dergisinin orjinal kapağına eklendi.
Yedi Güzel Adam; Cahit Zarifoğlu, Erdem Bayazıt, Rasim Özdenören, Nuri Pakdil, Mehmet Akif İnan, Alaeddin Özdenören ve Ali Kutlay şairlerinden oluşur. 
Dünya hayatını sürgün olarak tanımlayan Sezai Karakoç Yaradandan bu sürgününü bitirmesini niyaz etmiştir. Bunu temsil eden sürgün çitleri ve “Sürgün Ülkeden Başkentler Başkentine” şiirinden 
 “Sevgili
En sevgili
Ey sevgili
Uzatma dünya sürgünümü benim” mısraları
Unutuş ve Hatırlayış- Bu kitap, 1988-1991 yılları arasında, Haftalık Diriliş Dergisi''nde (Mehmed Yasinoğlu adıyla) çıkan yazılardan oluşmuştur.
Sezai Karakoç’un portresi ve kravatinda “yedi guzel adam” kitabının kapak tonları kullanıldı.
Lise öğrencilerinin Şair Sezai Karakoç’u ve şiirlerini anlayabilmesini sağlamak, şairin eserlerini unutulmaz kılmak ve hissettiği duyguların resmedilmesini sağlamak amacıyla imzalanan protokol ve yarışmanın yapılmasını uygun gören Valilik Oluru ekte gönderilmiş olup, Ekli ilgili protokolde belirtilen şartlar doğrultusunda, öğrencilerinizin katılımlarının sağlanarak katılan tüm eserlerin değerlendirilmek üzere 16 Şubat 2022 Çarşamba Günü mesai bitimine kadar Müdürlüğümüz Strateji (Kültür) birimine gönderilmesi hususunda; Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.
Adres: Efeler Mah. Hürriyet Bulv. 2275 Sok. No:17 Efeler/Aydın Bilgi İçin: Mine Dal Telefon: 0 (256) 215 0135 E-Posta: efeler09_strateji@meb.gov.tr Kep Adresi: meb@hs01.kep.tr
Yarışmaya katılan tüm eserlerin gösterildiği sergi düzenlenecektir. Serginin düzenlenmesinde taraflar birlikte görev alacaktır. Yarışmaya katılan tüm eserlerin gösterildiği sergi düzenlenecektir. Serginin düzenlenmesinde taraflar birlikte görev alacaktır. Yarışmada dereceye giren öğrenciler, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Yüksel Yalova tarafından ödüllendirilecektir. Yarışmaya katılan eserlerin görüntülerinin görsel ve yazılı platformlarda paylaşımı ve yaygınlaştırılmasında taraflar birlikte görev alacaktır. Yarışmaya katılan öğrencilerin kişisel bilgilerinin mevzuata uygun olarak korunmasından taraflar birlikte sorumludur.
Yarışma Şartnamesi: Yarışma şartnamesine uygun olarak öğrencilerin yarışmaya katılımı sağlanır. KATILIM: Karışma Aydın Ilinde tüm lise öğrencilerinin katılımın açıktır. KONU: Hayatın Öznesi ESERIN TESLIM YERI: Aydın Il Milli Eğitim Müdürlüğü SÜRE: Yarışma son başvuru 21 Şubat 2022 Pazartesi günü saat 16:00’ya kadardır.
ESER ŞARTLARI:
1. Başvuru yapılan eserler, Aydın Il Milli Eğitim Müdürlüğünde şekli kalacaktır.Başvurucu başvuruyla birlikte Aydın Il Milli Eğitim Müdürlüğüne çalışmalarının yaygınlaştırılması, dijital ve fiziksel ortamlarda lanse edilmesi ve paylaşılması konusunda izin verdiğini kabul eder. 2. Eserlerin daha önce herhangi bir yarışmaya katılmamış olması ve herhangi bir yerde yayınlamış ve sergilenmemiş olması gerekmektedir. 3. Öğrenciler birer eserle yarışmaya katılacaklardır. 4. 35x50 cm den küçük, 50x70 cm den Büyük olmamalıdır. 5. Çalışma tekniği serbesttir. 6. Başvuru tarihinden sonraki katılım talebleri, eser tamamlanmış olsa dahi kabul edilmeyecektir. Birinci Olan Eser Sahibine: ₺3000 İkinci Olan Eser Sahibine: ₺2000 Üçüncü Olan Eser Sahibine: ₺1000 Mansiyon Ödülü: Resim malzemesi
Ahmet Sezai Karakoç kimdir? Türk şair, yazar, düşünür ve siyasetçi. 22 Ocak 1933 – 16 Kasım 2021 
 
Eğitimini Ergani, Gaziantep, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ve yüksek öğrenimini Maliye Bölümünden mezuniyetle tamamladı. 11 Ocak 1956'da müfettiş yardımcılığı görevine başladı. 1959 yılında İstanbul'da gelirler kontrolörü oldu. Görevi icabı Anadolu'yu çok gezdi ve birçok il ve ilçeyi inceleme, tanıma fırsatı buldu. 1960-1961 yıllarında yedek subay olarak yaptığı askerlik görevinden sonra İstanbul'daki görevine kaldığı yerden devam etti. 
 
İstanbul'da Diriliş dergisini kurdu. 1990 yılında Diriliş Partisini kurdu.  2006 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü ile ödüllendirildi. Karakoç, 2011 yılında Cumhurbaşkanlığı Edebiyat Ödülü'ne layık görüldü fakat kendisine verilen plaket ve para ödülünü reddederek bu ödülü almaya gitmedi. 16 Kasım 2021'de İstanbul'daki evinde öldü ve Şehzadebaşı Camisi'nde defnedildi.
 
Onun şiiri metafizik bir şiirdir. Türk şiiri geleneksel yapısı itibarıyla aslında metafizik bir şiirdir. Ancak bu özellik Tanzimat'tan sonra değişir. Sadece Abdülhak Hamit'te metafizik bir ürperti söz konusu olur. Onunla tekrar başlayan bu anlayış cumhuriyetin ilk yıllarında Necip Fazıl Kısakürek'te ve Ahmet Kutsi Tecer'de kendini gösterir. Bunlardan başka Yahya Kemal ve Asaf Halet Çelebi'de de metafizik anlayış görülür. Fakat bu metafizik unsurlar adı geçen hiçbir şairin şiir anlayışını açıklamaz, anlatmaz. Karakoç bunu modern şiirin diliyle yapmıştır. O, Batı edebiyatını da iyi incelemiş bir şairdir. Modern sanattaki soyutlamanın İslam anlayışına uygun olduğu düşüncesindedir ve şiirlerini bu yönde geliştirmiştir.
 
Peer Gynt ilkelerini şiire tatbik eder:
- Şair, kendi kendisi olmalı: "Şairin kendi kendisi olabilmesinin biricik yolu, değişmek, başkalaşmaktır."
- Şair, kendine yetmeli: "Eserinin tohumunu ve geliştirecek iklimini, şairin kendi varlığından alması anlamına gelir yeterlilik ilkesi. Yâni fildişi kuleyi biz dışına çeviriyoruz; evren şaire bir fildişi kule olmalı; şafakta kaybettiği güvercinleri, şair, bir ikindide bulabilmeli."
- Şair, kendinden memnun olmalı: "Eserin şairini sevinçle titretmesi demek bu. Şair, eserini sevmeli. Onu okşamalı, ama yaramazlıklarına da göz yummamalı. Beğenmediği davranışlarını gücendirmeden ona anlatmalı onu kendini düzeltmeye kandırmalı ve bunu da inandırmalı. Ona 'Beni andırıyor, ah, beni o' demeli." Memnunluk ilkesinin temeli, sevinçtir. Yaşama sevinci değil “yaşatma sevinci”dir.
 
Eserleri
Şiir: Şiirler I (Monna Rosa), Şiirler II (Şahdamar-Körfez-Sesler), Şiirler III (Hızırla Kırk Saat), Şiirler IV (Taha'nin Kitabı, Gül Muştusu), Şiirler V (Zamana Adanmış Sözler), Şiirler VI (Ayinler/Çeşmeler), Şiirler VII (Leylâ ile Mecnun), Şiirler VIII (Ateş Dansı), Şiirler IX (Alınyazısı Saati), Gün Doğmadan (Toplu Şiirler)
Çeviri Şiir: Batı Şiirlerinden, İslâmın Şiir Anıtlarından
Deneme: Edebiyat Yazıları I Medeniyetin Rüyası Rüyanın Medeniyeti Şiir, Edebiyat Yazıları II Dişimizin Zarı, Edebiyat Yazıları III Eğik Ehramlar
Düşünce: Ruhun Dirilişi, Kıyamet Aşısı, Çağ ve İlham I-II-III-IV, İnsanlığın Dirilişi, Diriliş Neslinin Âmentüsü, Yitik Cennet, Makamda, İslâmın Dirilişi, Gündönümü, Diriliş Muştusu, İslâm, İslâm Toplumunun Ekonomik Strüktürü, Düşünceler I-II, Dirilişin Çevresinde, Fizikötesi Açısından Ufuklar ve Daha Ötesi I-II-III, Yapı Taşları ve Kaderimizin Çağrısı I-II, Samanyolunda Ziyafet, Unutuş ve Hatırlayış, Varolma Savaşı, Çağdaş Batı Düşüncesinden, Çıkış Yolu I-II-III
İnceleme: Yunus Emre, Mehmet Âkif, Mevlânâ
Tiyatro: Piyesler I, Armağan
Hikâye: Hikâyeler-I Meydan Ortaya Çıktığında, Hikâyeler-II Portreler
Günlük yazılar: Farklar, Sütun, Sûr, Gün Saati, Gür
Röportaj: Tarihin Yol Ağzında, Unutuş ve Hatırlayış, Çıkış Yolu I, Çıkış Yolu II, Çıkış Yolu III
Belgesel: Gün Doğmadan

You may also like

MOSAIC ART
Mosaic is the decorative art of creating pictures and patterns on a surface by setting small colored pieces of glass, marble or other materials. Here are the some Mosaic Lamps created by Anisa Ozalp.
Mosaic Glass
Mosaic Lambs
CUSTOM PUPPETS
Anisa Ozalp is an artist who creates Custom Puppets like Monica The Puppet.
Hand Puppets
Customized Puppets
DRAWING CAMP BY KESH
Anisa Ozalp attended 100 Day Drawing Camp by Kesh to learn Drawing and Character Design.
100 Days + 100 Lessons + 100 Drawings
Learn to draw
GULTEKIN RUZGAR
Rüzgar, a talented artist based in Aydın, specializes in designing exquisite fine art pieces, including sculptures. Anisa Ozalp has had the privilege of taking sculpting lessons from Mr. Rüzgar, learning and honing her skills under his guidance. His artistic expertise and dedication to his craft make him an invaluable mentor in the field of sculpture.
Sculptures
Aydin
100 DAYS CHALLENGE
Anisa Ozalp is attended the 100 Days of Sketching Challenge in 2020.
Hundred Days of Sketching Challenge
Drawing Ideas
CHILDREN'S BOOKS
Anisa Ozalp creates Children's Book collections, including illustrations and text to depict in telling a story in viewpoint.
Free Children's Books pdf
Kids Book
CROCHET
Anisa Ozalp is an artist whose works include fashionable creations such as crocheted item
Crochet Patterns
Knitting
VOCATIONAL SCHOOL
Aydin Lady Zubeyde Technical Vocational Girls School started education in 1944 and was named after the mother of Mustafa Kemal Ataturk
Aydin
Vocational School
RAINBOW LOOM
Rainbow Loom is the technique of how to use weaved multicolored rubber and plastic bands called loom bands into decorative pieces. Some Loom creations by Anisa Ozalp.
Dragon Rainbow Loom
Unicorn Rainbow Loom
INKTOBER CHALLENGE
Anisa Ozalp attended the month-long art challenge called Inktober in 2020 to enhance her skills and create concrete drawing skills.
Art Prompts
Inktober Prompts
Back to Top